IXGH38N60U1
MOSFET 38 Amps 600V
product image
IXGH38N60U1 Picture
SeekIC No. : 00158257 Detail
IXGH38N60U1: MOSFET 38 Amps 600V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXGH38N60U1
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 600 V
Continuous Drain Current : 38 A Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-247-3
Description
Gate-Source Breakdown Voltage :
Resistance Drain-Source RDS (on) :
Maximum Operating Temperature :
Packaging :
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Drain-Source Breakdown Voltage : 600 V
Package / Case : TO-247-3
Continuous Drain Current : 38 A
Features:
· International standard package JEDEC TO-247 AD
· IGBT and anti-parallel FRED in one package
· 2nd generation HDMOSTM process
· Low VCE(sat)
  - for minimum on-state conduction losses
· MOS Gate turn-on
  - drive simplicity
· Fast Recovery Epitaxial Diode (FRED)
   - soft recovery with low IRM
Application
·AC motor speed control
·DC servo and robot drives
·DC choppers
·Uninterruptible power supplies (UPS)
·Switch-mode and resonant-mode power supplies
Specifications
Symbol Test Conditions IXFK Ratings
VDSS
VDGR
TJ = 25°C to 150°C
TJ = 25°C to 150°C; RGS = 1 M
600
V
V
VGS
VGSM
Continuous
Transient
±20
±30
Ic25
Ic90
ICM
TC = 25°C
TC = 90 °C
TC = 25°C 1 ms
76
A
A
SSOA
(RBSOA)
VGE= 15 V, TVJ = 125°C, RG = 10
Clamped inductive load, L = 100 H
ICM = 76
@ 0.8 VCES
V/ns
Pc TC = 25°C 200 W
TJ
TJM
Tstg
150
°C
°C
Md Mounting torque
Terminal connection torque (M4)
Nm/lb.in.
Weight
6
g
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXGH38N60U1
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)76A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic1.8V @ 15V, 38A
Power - Max200W