IXGH39N60B
IGBT Transistors 76 Amps 600V 1.8 Rds
product image
IXGH39N60B Picture
SeekIC No. : 00143575 Detail
IXGH39N60B: IGBT Transistors 76 Amps 600V 1.8 Rds
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXGH39N60B
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : TO-247AD-3 Packaging : Tube
Power Dissipation :
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Configuration : Single
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Package / Case : TO-247AD-3
Features:
·International standard packages JEDEC TO-247 AD & TO-268
·High current handling capability
·Newest generation HDMOSTM process
Application
·PFC circuits
·Uninterruptible power supplies (UPS)
·Switched-mode and resonant-mode power supplies
Specifications
Symbol Test Conditions Maximum Ratings
VDSS
VDGR
TJ = 25°C to 150°C
TJ = 25°C to 150°C; RGS = 1 M
600
V
V
VGS
VGSM
Continuous
Transient
±20
±30
Ic25
Ic90
ICM
TC = 25°C
TC = 90°C
TC = 25°C 1 ms
76
A
A
SSOA
(RBSOA)
VGE= 15 V, TVJ = 125°C, RG = 10
Clamped inductive load, L = 100 H
ICM = 76
@ 0.8 VCES
V/ns
Pc TC = 25°C 200 W
TJ
TJM
Tstg
150
°C
°C
Maximum lead temperature for soldering
1.6 mm (0.062 in.) from case for 10 s
300
Md Mounting torque (M3) TO-247 1.13/10 Nm/lb.in.
Weight TO-247 AD
TO-268
6
g
g
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXGH39N60B
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)76A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic1.7V @ 15V, 39A
Power - Max200W