IXGH40N60
IGBT 75A 600V TO-247AD
product image
IXGH40N60 Picture
SeekIC No. : 003434339 Detail
IXGH40N60: IGBT 75A 600V TO-247AD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXGH40N60
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Manufacturer: IXYS
IGBT Type: - Frequency : 0.5 GHz to 2 GHz
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 600V Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 2.5V @ 15V, 40A
Current - Collector (Ic) (Max): 75A Power - Max: 250W
Input Type: Standard Mounting Type: Through Hole
Package / Case: TO-247-3 Supplier Device Package: TO-247AD
Description
Series: -
IGBT Type: -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 600V
Input Type: Standard
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Tube
Package / Case: TO-247-3
Manufacturer: IXYS
Power - Max: 250W
Current - Collector (Ic) (Max): 75A
Supplier Device Package: TO-247AD
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 2.5V @ 15V, 40A
Features:
· International standard packages
· 2nd generation HDMOSTM process
· Low VCE(sat)
    - for low on-state conduction losses
· High current handling capability
· MOS Gate turn-on
    - drive simplicity
· Voltage rating guaranteed at high temperature (125°C)
Application
·AC motor speed control
·DC servo and robot drives
·DC choppers
·Uninterruptible power supplies (UPS)
·Switch-mode and resonant-mode power supplies
Specifications
Symbol Test Conditions IXFK Ratings
VDSS
VDGR
TJ = 25°C to 150°C
TJ = 25°C to 150°C; RGS = 1 M
600
V
V
VGS
VGSM
Continuous
Transient
±20
±30
Ic25
Ic90
ICM
TC = 25°C
TC = 25°Cpulse width limited by TJM
TC = 25°C
75
A
A
SSOA
(RBSOA)
IS IDM, di/dt 100 A/s, VDD VDSS
TJ 150°C, RG = 2
ICM = 80
@ 0.8 VCES
V/ns
Pc TC = 25°C 250 W
TJ
TJM
Tstg
150
°C
°C
Md
SSOA
(RBSOA)
Nm/lb.in.
Weight TO-204
TO-247
18
g
g
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXGH40N60
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Power - Max250W