IXGH40N60A
IGBT Transistors 40 Amps 600V 3 Rds
product image
IXGH40N60A Picture
SeekIC No. : 00142669 Detail
IXGH40N60A: IGBT Transistors 40 Amps 600V 3 Rds
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXGH40N60A
Mfg:
Ixys
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : TO-247AD-3 Packaging : Tube
Description
Collector-Emitter Saturation Voltage :
Continuous Collector Current at 25 C :
Gate-Emitter Leakage Current :
Power Dissipation :
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Configuration : Single
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Package / Case : TO-247AD-3
Features:
· International standard packages
· 2nd generation HDMOSTM process
· Low VCE(sat)
    - for low on-state conduction losses
    - drive simplicity
· Voltage rating guaranteed at high temperature (125°C)
·DC choppers
·Uninterruptible power supplies (UPS)
·Switch-mode and resonant-mode power supplies
Specifications
Symbol Test Conditions IXFK Ratings
VDSS
VDGR
TJ = 25°C to 150°C
TJ = 25°C to 150°C; RGS = 1 M
600
ICM
TC = 25°C
TC = 25°Cpulse width limited by TJM
TC = 25°C
75
(RBSOA)
IS IDM, di/dt 100 A/s, VDD VDSS
TJ 150°C, RG = 2
ICM = 80
@ 0.8 VCES
V/ns
Pc TC = 25°C 250 W
°C
Md
SSOA
(RBSOA)
Nm/lb.in.
Weight TO-204
TO-247
18
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXGH40N60A
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)75A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic3V @ 15V, 40A
Power - Max250W