IXGH41N60
IGBT Transistors 76 Amps 600V 1.6 Rds
product image
IXGH41N60 Picture
SeekIC No. : 00143624 Detail
IXGH41N60: IGBT Transistors 76 Amps 600V 1.6 Rds
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXGH41N60
Mfg:
Ixys
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : TO-247AD-3 Packaging : Tube
Description
Collector-Emitter Saturation Voltage :
Continuous Collector Current at 25 C :
Gate-Emitter Leakage Current :
Power Dissipation :
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Configuration : Single
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Package / Case : TO-247AD-3
Features:
• International standard package JEDEC TO-247 AD
• Newest generation HDMOSTM process
• Low VCE(sat)
   - for minimum on-state conduction losses
• DC choppers
• Solid state relays
• Lighting controls
• Temperature regulators
Specifications
Symbol Test Conditions IXFK Ratings
VDSS
VDGR
TJ = 25°C to 150°C
TJ = 25°C to 150°C; RGS = 1 M
600
ICM
TC = 25°C
TC = 25°Cpulse width limited by TJM
TC = 25°C
76
(RBSOA)
IS IDM, di/dt 100 A/s, VDD VDSS
TJ 150°C, RG = 2
ICM = 76
@ 0.8 VCES
V/ns
Pc TC = 25°C 200 W
°C
Md Mounting torque (M3) 1.13/10 Nm/lb.in.
Weight
6
g
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXGH41N60
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)76A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic1.6V @ 15V, 41A
Power - Max200W