IXGH45N120
IGBT Transistors 75 Amps 1200V 2.5 Rds
product image
IXGH45N120 Picture
SeekIC No. : 00143144 Detail
IXGH45N120: IGBT Transistors 75 Amps 1200V 2.5 Rds
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXGH45N120
Mfg:
Ixys
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : TO-247AD-3 Packaging : Tube
Description
Collector-Emitter Saturation Voltage :
Continuous Collector Current at 25 C :
Gate-Emitter Leakage Current :
Power Dissipation :
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Configuration : Single
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V
Package / Case : TO-247AD-3
Features:
· International standard packages JEDEC TO-268 and JEDEC TO-247 AD
    - drive simplicity
· Molding epoxies meet UL 94 V-0 flammability classification
· DC choppers
· Uninterruptible power supplies (UPS)
· Switched-mode and resonant-mode power supplies
· Capacitor discharge
Specifications
Symbol Test Conditions Maximum Ratings
VDSS
VDGR
TJ = 25°C to 150°C
TJ = 25°C to 150°C; RGS = 1 M
ICM
TC = 25°C
TC = 90 °C
TC = 25°C 1 ms
75
(RBSOA)
VGE= 15 V, TVJ = 125°C, RG = 10
Clamped inductive load, L = 100 H
ICM = 90
@ 0.8 VCES
V/ns
Pc TC = 25°C 300 W
°C
Md Mounting torque (M3) 1.13/10 Nm/lb.in.
Maximum Lead temperature for soldering
1.6 mm (0.062 in.) from case for 10 s
Maximum Tab temperature for soldering SMD devices for 10 s
Weight
TO-247 AD
TO-268
6
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXGH45N120
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)75A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.5V @ 15V, 45A
Power - Max300W