IXGH50N60A
IGBT Transistors 50 Amps 600V
product image
IXGH50N60A Picture
SeekIC No. : 00143641 Detail
IXGH50N60A: IGBT Transistors 50 Amps 600V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXGH50N60A
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : TO-247AD-3 Packaging : Tube
Power Dissipation :
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Configuration : Single
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Package / Case : TO-247AD-3
Features:
International standard packagesJEDEC TO-247 SMD surfacemountable and JEDEC TO-247 AD
High frequency IGBT
High current handling capability
2nd generation HDMOSTM process
Specifications
Symbol Test Conditions Maximum Ratings
VCES
VCGR
TJ= 25 to 150
TJ = 25 to 150; R  = 1 MΩ
600
V
V
VGES
VGEM
Continuous
Transient
±20
±30
IC25
IC90
ICM
TC = 25
TC = 90
TC = 25, 1 ms
75
A
A
SSOA
(RBSOA)
VGE = 15 V, TVJ= 125, RG = 10 Ω
Clamped inductive load, L = 30 µH
ICM = 100@ 0.8 VCES A
PC TC = 25
250
W
TJ
TJM
Tstg
150
Maximum Lead and Tab temperature for soldering
1.6 mm (0.062 in.) from case for 10 s
300
Md Mounting torque, TO-247 AD
 Nm/lb.in.
Weight
TO-247 SMD
TO-247 AD
4
g
g
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXGH50N60A
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)75A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.7V @ 15V, 50A
Power - Max250W