IXGH50N60B
IGBT Transistors 75 Amps 600V 2.5 Rds
product image
IXGH50N60B Picture
SeekIC No. : 00143643 Detail
IXGH50N60B: IGBT Transistors 75 Amps 600V 2.5 Rds
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXGH50N60B
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : TO-247 AD-3 Packaging : Tube
Description
Collector-Emitter Saturation Voltage :
Power Dissipation :
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Configuration : Single
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Package / Case : TO-247 AD-3
Features:
• International standard packages
• High frequency IGBT
• Latest generation HDMOSTM process
• High current handling capability
• MOS Gate turn-on
- drive simplicity
Application
• AC motor speed control
• DC servo and robot drives
• DC choppers
• Uninterruptible power supplies (UPS)
• Switch-mode and resonant-modepower supplies
Specifications
Symbol Test Conditions Maximum Ratings
VCES
VCGR
TJ= 25 to 150
T J= 25 to 150; RGE = 1 MΩ
600
V
V
VGES
VGEM
IC25
IC90
ICM
TC = 25
TC = 90
TC = 25, 1 ms
75
(RBSOA)
VGE = 15 V, TVJ= 125, RG = 10 Ω
Clamped inductive load
ICM = 100@ 0.8 VCES A
PC TC = 25  300 W
150
Md  Mounting torque
 0.9/6
 Nm/lb.in
 Nm/lb.in.
Maximum lead temperature for soldering
1.6 mm (0.062 in.) from case for 10 s
 300
Weight
TO-247
TO-264
TO-268
6
g
g
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXGH50N60B
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)75A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.3V @ 15V, 50A
Power - Max300W