IXGH60N60
IGBT Transistors HIGH SPEED IGBT N-CHAN 600V 75A
product image
IXGH60N60 Picture
SeekIC No. : 00143512 Detail
IXGH60N60: IGBT Transistors HIGH SPEED IGBT N-CHAN 600V 75A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXGH60N60
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Gate Emitter Voltage : 20 V Power Dissipation : 300 W
Maximum Operating Temperature : + 150 C Package / Case : TO-247-3
Gate-Emitter Leakage Current :
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Gate Emitter Voltage : 20 V
Configuration : Single
Package / Case : TO-247-3
Power Dissipation : 300 W
Features:
• International standard packageJEDEC TO-247 AD, TO-264, TO-268
• New generation HDMOSTM process
• Low VCE(sat)for minimum on-stateconduction losses
• High current handling capability
• MOS Gate turn-on drive simplicity
Specifications
Symbol Test Conditions
Maximum
Ratings
VCES
VCGR
TJ= 25to 150
TJ= 25 to 150; RGE = 1 MΩ
600
V
V
VGES
VGEM
Continuous
Transient
±20
±30
IC25
IC90
ICM
TC = 25
TC = 90
TC = 251 ms
75
A
A
SSOA
(RBSOA)
VGE= 15 V, TVJ= 125, RG = 150 Ω
Clamped inductive load, L = 30 µH
ICM = 100
@ 0.8 VCES
PC TC = 25
300
W
TJ
TJM
Tstg
150
Maximum Lead and Tab temperature for soldering
1.6 mm (0.062 in.) from case for 10 s
300
Md
Mounting torque, TO-247 AD
Nm/lb.in.
Weight
TO-247
TO-264
TO-268
6
g
g
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXGH60N60
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)75A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic1.7V @ 15V, 60A
Power - Max300W