IXGK50N60AU1
IGBT Transistors 50 Amps 600V
product image
IXGK50N60AU1 Picture
SeekIC No. : 00143573 Detail
IXGK50N60AU1: IGBT Transistors 50 Amps 600V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXGK50N60AU1
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : TO-264AA-3 Packaging : Tube
Power Dissipation :
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Configuration : Single
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Package / Case : TO-264AA-3
Features:
International standard package
   JEDEC TO-264 AA
High frequency IGBT and antiparallel
   FRED in one package
2nd generation HDMOSTM process
Low VCE(sat)
   - for minimum on-state conduction
   losses
MOS Gate turn-on
   - drive simplicity
Fast Recovery Epitaxial Diode (FRED)
   - soft recovery with low IRM
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXGK50N60AU1
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)75A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.7V @ 15V, 50A
Power - Max300W