IXGN50N60B
IGBT Transistors 75 Amps 600V 2.3 V Rds
product image
IXGN50N60B Picture
SeekIC No. : 00143584 Detail
IXGN50N60B: IGBT Transistors 75 Amps 600V 2.3 V Rds
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXGN50N60B
Quick Details
Configuration : Single Dual Emitter Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : SOT-227B-4 Packaging : Tube
Description
Collector-Emitter Saturation Voltage :
Power Dissipation :
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single Dual Emitter
Package / Case : SOT-227B-4
Features:
• International standard package SOT-227B
• Aluminium nitride isolation
   - high power dissipation
• Isolation voltage 3000 V~
• Very high current, fast switching IGBT
• Low VCE(sat) for minimum on-state conduction losses
• MOS Gate turn-on drive simplicity
• Low collector-to-case capacitance (< 50 pF)
• Low package inductance (< 5 nH)
   - easy to drive and to protect
Application
• AC motor speed control
• DC servo and robot drives
• DC choppers
• Uninterruptible power supplies (UPS)
• Switch-mode and resonant-mode power supplies
Specifications
Symbol Test Conditions Maximum Ratings
VDSS
VDGR
TJ = 25°C to 150°C
TJ = 25°C to 150°C; RGS = 1 M
600
V
V
VGS
VGSM
Ic25
Ic90
ICM
TC = 25°C
TC = 90°C
TC = 25°C 1 ms
75
(RBSOA)
VGE= 15 V, TVJ = 125°C, RG = 10
Clamped inductive load, L = 100 H
ICM = 100
@ 0.8 VCES
V/ns
Pc TC = 25°C 250 W
150
°C
°C
Md Mounting torque
Terminal connection torque (M4)
Nm/lb.in.
Nm/lb.in.
Weight   30 g
Maximum lead temperature for soldering
1.6 mm (0.062 in.) from case for 10 s
300 °C
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXGN50N60B
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)75A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.3V @ 15V, 50A
Power - Max300W