IXGN60N60
IGBT Transistors ULTRA LOW VCE 600V 100A
product image
IXGN60N60 Picture
SeekIC No. : 00142644 Detail
IXGN60N60: IGBT Transistors ULTRA LOW VCE 600V 100A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXGN60N60
Quick Details
Configuration : Single Dual Emitter Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 1.7 V Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Gate-Emitter Leakage Current : +/- 100 nA Power Dissipation : 250 W
Maximum Operating Temperature : + 150 C Package / Case : SOT-227B-4
Continuous Collector Current at 25 C :
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Power Dissipation : 250 W
Collector-Emitter Saturation Voltage : 1.7 V
Gate-Emitter Leakage Current : +/- 100 nA
Configuration : Single Dual Emitter
Package / Case : SOT-227B-4
Features:
· International standard package SOT-227B
· Aluminium nitride isolation
    - high power dissipation
· Isolation voltage 3000 V~
· Very high current, fast switching IGBT
· Low VCE(sat) for minimum on-state conduction losses
· MOS Gate turn-on drive simplicity
· Low collector-to-case capacitance (< 50 pF)
· Low package inductance (< 5 nH)
    - easy to drive and to protect
· Uninterruptible power supplies (UPS)
· Switch-mode and resonant-mode power supplies
Specifications
Symbol Test Conditions IXFK Ratings
VDSS
VDGR
TJ = 25°C to 150°C
TJ = 25°C to 150°C; RGS = 1 M
600
ICM
TC = 25°C
TC = 25°Cpulse width limited by TJM
TC = 25°C
100
(RBSOA)
IS IDM, di/dt 100 A/s, VDD VDSS
TJ 150°C, RG = 2
ICM = 100
@ 0.8 VCES
V/ns
Pc TC = 25°C 250 W
°C
Md Mounting torque
Terminal connection torque (M4)
Nm/lb.in.
Weight
30
g
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXGN60N60
VendorIXYS Corporation
CategoryTransistors, FETs, IGBTs
Mounting TypeScrew Mount
Package NameSOT-227B
Package NameminiBLOC?
IGBT TypeNPT (Non-Punch Through)
Input TypeStandard
Collector Current (Ic)100.00 A [Max]
Collector Peak Current (Icm)200.000 A [Nom]
Power Dissipation250.000 W [Max]
PackagingBulk
Saturation Collector Volt1.70 V @ 60.00 A
Delay Time On50.00 ns [Typ]
Delay Time Off300.00 ns [Typ]
Rise Time30.000 ns [Typ]
Fall Time360.000 ns [Typ]
Operating Junction Temperature-55 °C [Min]
Operating Junction Temperature150 °C [Max]