IXGQ20N120BD1
IGBT Transistors 20 Amps 1200 V 3.4 Rds
product image
IXGQ20N120BD1 Picture
SeekIC No. : 00143088 Detail
IXGQ20N120BD1: IGBT Transistors 20 Amps 1200 V 3.4 Rds
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXGQ20N120BD1
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : TO-3P-3 Packaging : Tube
Description
Collector-Emitter Saturation Voltage :
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Configuration : Single
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V
Package / Case : TO-3P-3
Features:
International standard package
 IGBT and anti-parallel FRED for resonant power supplies
   - Induction heating
   - Rice cookers
 MOS Gate turn-on
   - drive simplicity
 Fast Recovery Expitaxial Diode (FRED)
   - soft recovery with low IRM
Specifications
Symbol Test Conditions
Maximum Ratings
VCES
VCGR
TJ = 25°C to 150°C
TJ = 25°C to 150°C; RGE = 1 MΩ
V
V
VGES
VGEM
IC25
IC110
ICM
TC = 25°C
TC = 90°C
TC = 25°C, 1 ms
40
(RBSOA)
VGE = 15 V, TJ = 125°C, RG = 10 Ω
Clamped inductive load
ICM = 40
@ 0.8 VCES
PC TC = 25°C
190
W
             150
°C
°C
Md Mounting torque (M3)
1.13/10Nm/lb.in.
Maximum lead temperature for soldering
1.6 mm (0.062 in.) from case for 10 s
300
Weight
6
g
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXGQ20N120BD1
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)40A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic3.4V @ 15V, 20A
Power - Max190W