IXGR35N120B
IGBT Transistors 70 Amps 1200V 3.3 Rds
product image
IXGR35N120B Picture
SeekIC No. : 00143476 Detail
IXGR35N120B: IGBT Transistors 70 Amps 1200V 3.3 Rds
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXGR35N120B
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 3.3 V Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C Package / Case : ISOPLUS247-3
Configuration : Single
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V
Package / Case : ISOPLUS247-3
Collector-Emitter Saturation Voltage : 3.3 V
Features:
·DCB Isolated mounting tab
·Meets TO-247AD package Outline
·High current handling capability
·MOS Gate turn-on
   - drive simplicity
Application
·Uninterruptible power supplies (UPS)
·Switched-mode and resonant-mode power supplies
·DC choppers
Specifications
Symbol Test Conditions Maximum Ratings
VDSS
VDGR
TJ = 25°C to 150°C
TJ = 25°C to 150°C; RGS = 1 M
V
V
VGS
VGSM
Continuous
Transient
±20
±30
Ic25
Ic90
ICM
TC = 25°C
TC = 90°C
TC = 25°C 1 ms
70
A
A
SSOA
(RBSOA)
VGE= 15 V, TVJ = 125°C, RG = 10
Clamped inductive load, L = 100 H
ICM = 90
@ 0.8 VCES
V/ns
Pc TC = 25°C 200 W
TJ
TJM
Tstg
150
°C
°C
Maximum lead temperature for soldering
1.6 mm (0.062 in.) from case for 10 s
300 °C
Weight
5 g
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXGR35N120B
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)70A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic3.3V @ 15V, 35A
Power - Max200W