IXGR35N120C
IGBT 70A 1200V ISOPLUS247
product image
IXGR35N120C Picture
SeekIC No. : 003434549 Detail
IXGR35N120C: IGBT 70A 1200V ISOPLUS247
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXGR35N120C
Quick Details
Series: HiPerFAST™ Manufacturer: IXYS
Frequency : 0.5 GHz to 2 GHz IGBT Type: -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 1200V Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 4V @ 15V, 35A
Current - Collector (Ic) (Max): 70A Power - Max: 200W
Input Type: Standard Mounting Type: Through Hole
Description
IGBT Type: -
Input Type: Standard
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Tube
Current - Collector (Ic) (Max): 70A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 1200V
Series: HiPerFAST™
Manufacturer: IXYS
Power - Max: 200W
Package / Case: ISOPLUS247?
Supplier Device Package: ISOPLUS247?
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 4V @ 15V, 35A
Features:
·DCB Isolated mounting tab
·Meets TO-247AD package Outline
·High current handling capability
·Uninterruptible power supplies (UPS)
·Switched-mode and resonant-mode power supplies
Specifications
Symbol Test Conditions Maximum Ratings
VDSS
VDGR
TJ = 25°C to 150°C
TJ = 25°C to 150°C; RGS = 1 M
ICM
TC = 25°C
TC = 90°C
TC = 25°C 1 ms
70
(RBSOA)
VGE= 15 V, TVJ = 125°C, RG = 10
Clamped inductive load, L = 100 H
ICM = 90
@ 0.8 VCES
V/ns
Pc TC = 25°C 200 W
°C
Maximum lead temperature for soldering
1.6 mm (0.062 in.) from case for 10 s
300 °C
Weight
5 g
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXGR35N120C
Input TypeStandard
Power - Max200W