IXGR50N60BD1
IGBT Transistors 75 Amps 600V 2.3 Rds
product image
IXGR50N60BD1 Picture
SeekIC No. : 00143487 Detail
IXGR50N60BD1: IGBT Transistors 75 Amps 600V 2.3 Rds
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXGR50N60BD1
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : ISOPLUS 247-3 Packaging : Tube
Description
Collector-Emitter Saturation Voltage :
Power Dissipation :
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Configuration : Single
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Package / Case : ISOPLUS 247-3
Features:
·DCB Isolated mounting tab
·Meets TO-247AD package Outline
·High current handling capability
·Latest generation HDMOSTM process
·MOS Gate turn-on
   - drive simplicity
Application
·Uninterruptible power supplies (UPS)
·Switched-mode and resonant-mode power supplies
·DC choppers
Specifications
Symbol Test Conditions
Maximum
Ratings
VCES
VCGR
TJ = 25 to 150
TJ = 25 to 150; RGE = 1 MΩ
600
V
V
VGES
VGEM
Continuous
Transient
±20
±30
IC25
IC110
ICM
TC = 25
TC = 110
TC = 25, 1 ms
75
A
A
SSOA
(RBSOA)
VGE = 15 V, TVJ = 125, RG = 10 Ω
Clamped inductive load, L = 100 µH
ICM = 100
@ 0.8 VCES
PC TC = 25
250
W
TJ
TJM
Tstg
-55 to +150
150
-55 to +150
Maximum lead temperature for soldering
1.6 mm (0.062 in.) from case for 10 s
300
VISOL 50/60 Hz, RMS, t = 1minute leads-to-tab
Weight
5
g
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXGR50N60BD1
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)75A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.5V @ 15V, 50A
Power - Max250W