IXGT15N120BD1
IGBT Transistors 30 Amps 1200V 3.2 Rds
product image
IXGT15N120BD1 Picture
SeekIC No. : 00143613 Detail
IXGT15N120BD1: IGBT Transistors 30 Amps 1200V 3.2 Rds
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXGT15N120BD1
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : TO-268AA-3 Packaging : Tube
Description
Collector-Emitter Saturation Voltage :
Continuous Collector Current at 25 C :
Gate-Emitter Leakage Current :
Power Dissipation :
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Configuration : Single
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V
Package / Case : TO-268AA-3
Features:
• International standard packages: JEDEC TO-247AD & TO-268
• IGBT and anti-parallel FRED in one package
• MOS Gate turn-on
   - drive simplicity
• Fast Recovery Expitaxial Diode (FRED)
   - soft recovery with low IRM
Application
• AC motor speed control
• DC servo and robot drives
• DC choppers
• Uninterruptible power supplies (UPS)
• Switch-mode and resonant-mode power supplies
Specifications
Symbol Test Conditions Maximum Ratings
VDSS
VDGR
TJ = 25°C to 150°C
TJ = 25°C to 150°C; RGS = 1 M
V
V
VGS
VGSM
Continuous
Transient
±20
±30
Ic25
Ic90
ICM
TC = 25°C
TC = 90 °C
TC = 25°C 1 ms
30
A
A
SSOA
(RBSOA)
VGE= 15 V, TVJ = 125°C, RG = 10
Clamped inductive load, L = 100 H
ICM = 40
@ 0.8 VCES
V/ns
Pc TC = 25°C 150 W
TJ
TJM
Tstg
150
°C
°C
Md Mounting torque (M3) 1.13/10 Nm/lb.in.
Maximum lead temperature for soldering
1.6 mm (0.062 in.) from case for 10 s
300 °C