IXGT16N170A
IGBT Transistors 32 Amps 1700 V 5 V Rds
product image
IXGT16N170A Picture
SeekIC No. : 00143069 Detail
IXGT16N170A: IGBT Transistors 32 Amps 1700 V 5 V Rds
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXGT16N170A
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1700 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 5 V Maximum Gate Emitter Voltage : 20 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C Package / Case : TO-268-3
Power Dissipation :
Maximum Gate Emitter Voltage : 20 V
Configuration : Single
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1700 V
Package / Case : TO-268-3
Collector-Emitter Saturation Voltage : 5 V
Features:
·International standard packages JEDEC TO-268 and JEDEC TO-247 AD
·High current handling capability
·MOS Gate turn-on
   -drive simplicity
·Rugged NPT structure
·Molding epoxies meet UL 94 V-0
·flammability classification
Application
·Capacitor discharge & pulser circuits
·Uninterruptible power supplies (UPS)
·Switched-mode and resonant-mode power supplies
Specifications
Symbol Test Conditions IXFK Ratings
VDSS
VDGR
TJ = 25°C to 150°C
TJ = 25°C to 150°C; RGS = 1 M
V
V
VGS
VGSM
Continuous
Transient
±20
±30
Ic25
Ic90
ICM
TC = 25°C
TC = 90 °C
TC = 25°C 1 ms
16
A
A
SSOA
(RBSOA)
VGE= 15 V, TVJ = 125°C, RG = 10
Clamped inductive load, L = 100 H
ICM = 40
@ 0.8 VCES
V/ns
tSC TJ = 125°C, VCE = 1200 V; VGE = 15 V, RG = 22Ω 10 µs
Pc TC = 25°C 190 W
TJ
TJM
Tstg
150
°C
°C
Md Mounting torque (M3) 1.13/10 Nm/lb.in.
Maximum lead temperature for soldering
1.6 mm (0.062 in.) from case for 10 s
300 °C
Weight
TO-204
TO-247
6
g
g
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXGT16N170A
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1700V
Current - Collector (Ic) (Max)16A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic5V @ 15V, 11A
Power - Max190W