IXGT20N120
IGBT Transistors 40 Amps 1200V 3 V Rds
product image
IXGT20N120 Picture
SeekIC No. : 00143510 Detail
IXGT20N120: IGBT Transistors 40 Amps 1200V 3 V Rds
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXGT20N120
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : TO-268-3 Packaging : Tube
Description
Collector-Emitter Saturation Voltage :
Continuous Collector Current at 25 C :
Gate-Emitter Leakage Current :
Power Dissipation :
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Configuration : Single
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V
Package / Case : TO-268-3
Features:
•International standard packages
  JEDEC TO-247 and TO-268
•High current handling capability
•MOS Gate turn-on
  - drive simplicity
Application
•AC motor speed control
•DC servo and robot drives
•DC choppers
•Uninterruptible power supplies (UPS)
•Switch-mode and resonant-mode power supplies
•Capacitor discharge
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXGT20N120
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)40A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.5V @ 15V, 20A
Power - Max150W