IXGT24N60C
IGBT Transistors 48 Amps 600V 2.3 Rds
product image
IXGT24N60C Picture
SeekIC No. : 00143542 Detail
IXGT24N60C: IGBT Transistors 48 Amps 600V 2.3 Rds
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXGT24N60C
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : TO-268-3 Packaging : Tube
Description
Collector-Emitter Saturation Voltage :
Power Dissipation :
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Configuration : Single
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Package / Case : TO-268-3
Features:
• International standard packages JEDEC TO-247 and surface mountable TO-268
• High frequency IGBT
• High current handling capability
• Latest generation HDMOSTM process
Application
• PFC circuits
• Uninterruptible power supplies (UPS)
• Switched-mode and resonant-mode power supplies
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXGT24N60C
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)48A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.5V @ 15V, 24A
Power - Max150W