IXGT31N60
product image
IXGT31N60 Picture
SeekIC No. : 004381624 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXGT31N60
Features:
• International standard package
• Low VCE(sat)
   - for minimum on-state conduction losses
• Uninterruptible power supplies (UPS)
• Switch-mode and resonant-mode power supplies
Specifications
Symbol Test Conditions IXFK Ratings
VDSS
VDGR
TJ = 25°C to 150°C
TJ = 25°C to 150°C; RGS = 1 M
ICM
TC = 25°C
TC = 25°Cpulse width limited by TJM
TC = 25°C
60
(RBSOA)
IS IDM, di/dt 100 A/s, VDD VDSS
TJ 150°C, RG = 2
ICM = 62
@ 0.8 VCES
V/ns
Pc TC = 25°C 150 W
°C
Md
SSOA
(RBSOA)
Nm/lb.in.
Maximum lead temperature for soldering
1.6 mm (0.062 in.) from case for 10 s
300 °C