IXGT32N170
IGBT Transistors 72 Amps 1700 V 3.3 V Rds
product image
IXGT32N170 Picture
SeekIC No. : 00143463 Detail
IXGT32N170: IGBT Transistors 72 Amps 1700 V 3.3 V Rds
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXGT32N170
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1700 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 3.3 V Maximum Gate Emitter Voltage : 20 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C Package / Case : TO-268-3
Packaging : Tube
Description
Continuous Collector Current at 25 C :
Gate-Emitter Leakage Current :
Power Dissipation :
Maximum Gate Emitter Voltage : 20 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Configuration : Single
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1700 V
Package / Case : TO-268-3
Collector-Emitter Saturation Voltage : 3.3 V
Features:
·International standard packages
   JEDEC TO-268 and
   JEDEC TO-247 AD
·High current handling capability
·MOS Gate turn-on
   - drive simplicity
·Rugged NPT structure
·Molding epoxies meet UL 94 V-0
   flammability classification
Application
􀁺 ·Capacitor discharge & pulser circuits
􀁺 ·AC motor speed control
􀁺 ·DC servo and robot drives
􀁺 ·DC choppers
􀁺 ·Uninterruptible power supplies (UPS)
􀁺 ·Switched-mode and resonant-mode power supplies
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXGT32N170
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1700V
Current - Collector (Ic) (Max)75A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic3.3V @ 15V, 32A
Power - Max350W