IXGT45N120
IGBT Transistors 75 Amps 1200V 3.5 Rds
product image
IXGT45N120 Picture
SeekIC No. : 00142964 Detail
IXGT45N120: IGBT Transistors 75 Amps 1200V 3.5 Rds
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXGT45N120
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : TO-268-3 Packaging : Tube
Description
Collector-Emitter Saturation Voltage :
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Configuration : Single
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V
Package / Case : TO-268-3
Features:
· International standard packages JEDEC TO-268 and JEDEC TO-247 AD
· High current handling capability
· MOS Gate turn-on
    - drive simplicity
· Molding epoxies meet UL 94 V-0 flammability classification
Application
· AC motor speed control
· DC servo and robot drives
· DC choppers
· Uninterruptible power supplies (UPS)
· Switched-mode and resonant-mode power supplies
· Capacitor discharge
Specifications
Symbol Test Conditions Maximum Ratings
VDSS
VDGR
TJ = 25°C to 150°C
TJ = 25°C to 150°C; RGS = 1 M
V
V
VGS
VGSM
Continuous
Transient
±20
±30
Ic25
Ic90
ICM
TC = 25°C
TC = 90 °C
TC = 25°C 1 ms
75
A
A
SSOA
(RBSOA)
VGE= 15 V, TVJ = 125°C, RG = 10
Clamped inductive load, L = 100 H
ICM = 90
@ 0.8 VCES
V/ns
Pc TC = 25°C 300 W
TJ
TJM
Tstg
150
°C
°C
Md Mounting torque (M3) 1.13/10 Nm/lb.in.
Maximum Lead temperature for soldering
1.6 mm (0.062 in.) from case for 10 s
Maximum Tab temperature for soldering SMD devices for 10 s
Weight
TO-247 AD
TO-268
6
g
g
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXGT45N120
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)75A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.5V @ 15V, 45A
Power - Max300W