IXKC13N80C
MOSFET 13 Amps 800V 0.29 Rds
product image
IXKC13N80C Picture
SeekIC No. : 00158271 Detail
IXKC13N80C: MOSFET 13 Amps 800V 0.29 Rds
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXKC13N80C
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 800 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 13 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.29 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : ISOPLUS 220 Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Mounting Style : SMD/SMT
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Continuous Drain Current : 13 A
Drain-Source Breakdown Voltage : 800 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.29 Ohms
Package / Case : ISOPLUS 220
Features:
·Silicon chip on Direct-Copper-Bond substrate
   - High power dissipation
   - Isolated mounting surface
   - 2500V electrical isolation
·3RD generation CoolMOS power MOSFET
   - High blocking capability
   - Low on resistance
   - Avalanche rated for unclamped inductive switching (UIS)
·Low thermal resistance due to reduced chip thickness
·Low drain to tab capacitance(<30pF)
Application
· Switched Mode Power Supplies (SMPS)
· Uninterruptible Power Supplies (UPS)
· Power Factor Correction (PFC)
· Welding
· Inductive Heating
Specifications
Symbol Test Conditions Maximum Ratings
VDSS TJ = 25°C to 150°C 800
V
V
VGS Continuous ±20
ID25
ID90
TC = 25°C; Note 1
TC = 90°C; Note 1
13
A
A
ID(RMS) Package lead current limit 45 A
EAS
EAR
ID = 4A, TC = 25°C
ID = 10A
670
mJ
mJ
dv/dt VDS < VDSS, IF 17 A, TVJ = 150°C
dS/dt = 100 A/µs
6 V/ns
PD TC = 25°C 125 W
TJ
TJM
Tstg
150
°C
°C
TL 1.6 mm (0.062 in.) from case for 10 s 300
VISOL RMS leads-to-tab, 50/60 Hz, t = 1 minute 2500 V~
FC Mounting force 11 ... 65 / 2.4 ...11 Nm/lb.in.
Weight   2 g
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXKC13N80C
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)800V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C13A
Rds On (Max) @ Id, Vgs290 mOhm @ 9A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 2300pF @ 25V
Power - Max-
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs90nC @ 10V