IXTC250N075T
MOSFET 250 Amps 75V 3.4 Rds
product image
IXTC250N075T Picture
SeekIC No. : 00153961 Detail
IXTC250N075T: MOSFET 250 Amps 75V 3.4 Rds
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXTC250N075T
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Drain-Source Breakdown Voltage : 75 V Continuous Drain Current : 128 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.0044 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : ISOPLUS 220 Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity :
Gate-Source Breakdown Voltage :
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Tube
Drain-Source Breakdown Voltage : 75 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.0044 Ohms
Continuous Drain Current : 128 A
Package / Case : ISOPLUS 220
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXTC250N075T
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)75V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C128A
Rds On (Max) @ Id, Vgs-
Input Capacitance (Ciss) @ Vds -
Power - Max160W