IXTC75N10
MOSFET 75 Amps 100V 0.02 Rds
product image
IXTC75N10 Picture
SeekIC No. : 00164452 Detail
IXTC75N10: MOSFET 75 Amps 100V 0.02 Rds
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXTC75N10
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 72 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.02 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : ISOPLUS 220 Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Mounting Style : SMD/SMT
Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Continuous Drain Current : 72 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.02 Ohms
Package / Case : ISOPLUS 220
Features:
· International standard packages
· Low RDS (on) HDMOSTM process
· Rugged polysilicon gate cell structure
· Low package inductance (< 5 nH)
- easy to drive and to protect
· Fast switching times
Application
· Switch-mode and resonant-mode power supplies
· Motor controls
· Uninterruptible Power Supplies (UPS)
· DC choppers
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXTC75N10
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C72A
Rds On (Max) @ Id, Vgs*
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 4500pF @ 25V
Power - Max230W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs260nC @ 10V