IXTK180N15
MOSFET 180 Amps 150V 0.01 Rds
product image
IXTK180N15 Picture
SeekIC No. : 00159139 Detail
IXTK180N15: MOSFET 180 Amps 150V 0.01 Rds
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXTK180N15
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 150 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 180 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.009 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-264AA Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Drain-Source Breakdown Voltage : 150 V
Continuous Drain Current : 180 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.009 Ohms
Package / Case : TO-264AA
Features:
• Low RDS (on) HDMOSTM process
• Rugged polysilicon gate cell structure
• International standard package
• Fast switching times
Application
• Motor controls
• DC choppers
• Switched-mode power supplies
Specifications
Symbol
Test conditions
Maximum
ratings
VDSS
VDGR
TJ = 25°C to 150°C
TJ = 25°C to 150°C; RGS = 1.0 M
150
V
V
VGS
VGSM
Continuous
Transient
±20
±30
ID25
ID(RMS)
IDM
IAR
TC = 25°C MOSFET chip capability
External lead current limit
TC = 25°C, pulse width limited by TJM
TC = 25°C
180
A
A
EAR
EAS
TC = 25°C
TC = 25°C
64
mJ
J
dv/dt
IS IDM, di/dt 100 A/s, VDD VDSS
TJ 150°C, RG = 2
5
V/ns
PD
TC = 25°C
560
W
TJ
TJM
Tstg
150
°C
°C
TL
1.6 mm (0.063 in.) from case for 10 s
300
Md
Mounting torque
0.7/6
Nm/lb.in.
Weight
TO-264
10
g
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXTK180N15
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)150V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C180A
Rds On (Max) @ Id, Vgs10 mOhm @ 500mA, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 7000pF @ 25V
Power - Max800W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs240nC @ 10V