IXTK62N25
MOSFET 62 Amps 250V 0.035 Rds
product image
IXTK62N25 Picture
SeekIC No. : 00159092 Detail
IXTK62N25: MOSFET 62 Amps 250V 0.035 Rds
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXTK62N25
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 250 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 62 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.035 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-264 Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Drain-Source Breakdown Voltage : 250 V
Continuous Drain Current : 62 A
Package / Case : TO-264
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.035 Ohms
Features:
• Low RDS (on) HDMOSTM process
• Rugged polysilicon gate cell structure
• International standard package
• Fast switching times
Application
• Motor controls
• DC choppers
• Switched-mode power supplies
Specifications
Symbol Test Conditions Maximum Ratings
VCES
VCGR
TJ = 25°C to 150°C
TJ = 25°C to 150°C; RGE = 1 MΩ
250
V
V
VGES
VGEM
Continuous
Transient
±20
±30
ID25
IDM
IAR
TC = 25°C
TC = 90°C
TC = 25°C, 1 ms
62
A
A
EAR
EAS
TC = 25°C
TC = 25°C
45
mJ
J
dv/dt IS IDM, di/dt 100 A/µs, VDD VDSS
TJ 150°C, RG = 2 Ω
5 V/ns
PD TC = 25°C 390 W
TJ
TJM
Tstg
150
°C
°C
TL 1.6 mm (0.063 in.) from case for 10 s 300
Md Mounting torque 0.7/6 Nm/lb.in.
Weight TO-264 10 g
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXTK62N25
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)250V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C62A
Rds On (Max) @ Id, Vgs35 mOhm @ 500mA, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 5400pF @ 25V
Power - Max390W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs240nC @ 10V