IXTQ180N055T
MOSFET 180 Amps 55V 0.004 Ohm Rds
product image
IXTQ180N055T Picture
SeekIC No. : 00154526 Detail
IXTQ180N055T: MOSFET 180 Amps 55V 0.004 Ohm Rds
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXTQ180N055T
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity :
Drain-Source Breakdown Voltage :
Gate-Source Breakdown Voltage :
Continuous Drain Current :
Resistance Drain-Source RDS (on) :
Configuration :
Maximum Operating Temperature :
Mounting Style :
Package / Case :
Packaging : Tube
Features:
·International standard packages
·Unclamped Inductive Switching (UIS) rated
·Low package inductance
   - easy to drive and to protect
Application
·Easy to mount
·Space savings
·High power density
Specifications
Parameter Symbol Rating Unit
Voltage on Any Pin Relative to VSS VIN, VOUT 0.5 to 4.6 V
Voltage VCC Supply Relative to VSS VCC 0.5 to 4.6 V
Short Circuit Output Current IOS 50 mA
Power Dissipation PD 8 W
Operating Temperature Top 0 to 70 °C
Storage Temperature Tstg 40 to 125 °C
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXTQ180N055T
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C180A
Rds On (Max) @ Id, Vgs4 mOhm @ 50A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 5800pF @ 25V
Power - Max360W
Gate Charge (Qg) @ Vgs160nC @ 10V