IXTQ36N50P
MOSFET 36.0 Amps 500 V 0.17 Ohm Rds
product image
IXTQ36N50P Picture
SeekIC No. : 00154411 Detail
IXTQ36N50P: MOSFET 36.0 Amps 500 V 0.17 Ohm Rds
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXTQ36N50P
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 500 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V Continuous Drain Current : 36 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.17 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-3P Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Drain-Source Breakdown Voltage : 500 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V
Continuous Drain Current : 36 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.17 Ohms
Package / Case : TO-3P
Features:
·International standard packages
·Unclamped Inductive Switching (UIS) rated
·Low package inductance
   - easy to drive and to protect
Specifications
Symbol Test Conditions Maximum Ratings
VCES
VCGR
TJ = 25 to 150 600
TJ= 25 to 150 ; RGE = 1 M
500
V
VGES
VGEM
Continuous
Transient
±20
±30
V
ID25
IDM
TC = 25
TC = 25, pulse width limited by TJM
36
A
A
IAR
EAR
EAS
TC = 25
36
mJ
J
dv/dt IS IDM, di/dt 100 A/µs, VDD VDSS,
TJ 150°C, RG = 4 Ω
10 V/ns
PD TC = 25 500 W
TJ
TJM
Tstg
150
°C
°C
TL 1.6 mm (0.062 in.) from case for 10 s 300 °C
Md Mounting torque (TO-3P) 1.13/10 Nm/lb.in.
Weight TO-3P
TO-268
5.5
g
g
Description
·Easy to mount
·Space savings
·High power density
IXTQ36N50P
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXTQ36N50P
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C36A
Rds On (Max) @ Id, Vgs170 mOhm @ 500mA, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 5500pF @ 25V
Power - Max540W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs85nC @ 10V