IXTQ50N20P
MOSFET 50 Amps 200V 0.06 Rds
product image
IXTQ50N20P Picture
SeekIC No. : 00153914 Detail
IXTQ50N20P: MOSFET 50 Amps 200V 0.06 Rds
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXTQ50N20P
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 200 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 50 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.06 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-3P Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Continuous Drain Current : 50 A
Drain-Source Breakdown Voltage : 200 V
Package / Case : TO-3P
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.06 Ohms
Features:
·International standard packages
·Unclamped Inductive Switching (UIS) rated
·Low package inductance
   - easy to drive and to protect
Application
􀁺· Easy to mount
􀁺· Space savings
􀁺· High power density
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXTQ50N20P
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C50A
Rds On (Max) @ Id, Vgs60 mOhm @ 50A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 2720pF @ 25V
Power - Max360W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs70nC @ 10V