IXTQ52N30P
MOSFET 52 Amps 300V 0.066 Ohm Rds
product image
IXTQ52N30P Picture
SeekIC No. : 00151259 Detail
IXTQ52N30P: MOSFET 52 Amps 300V 0.066 Ohm Rds
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXTQ52N30P
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 300 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 52 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.066 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-3P Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Continuous Drain Current : 52 A
Package / Case : TO-3P
Drain-Source Breakdown Voltage : 300 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.066 Ohms
   - easy to drive and to protect
Application
􀁺 ·Easy to mount
􀁺 ·Space savings
􀁺 ·High power density
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXTQ52N30P
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)300V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C52A
Rds On (Max) @ Id, Vgs66 mOhm @ 500mA, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 3490pF @ 25V
Power - Max400W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs110nC @ 10V