IXTQ96N15P
MOSFET 96 Amps 150V 0.024 Rds
product image
IXTQ96N15P Picture
SeekIC No. : 00154394 Detail
IXTQ96N15P: MOSFET 96 Amps 150V 0.024 Rds
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXTQ96N15P
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 150 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 96 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.024 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : Through Hole
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Drain-Source Breakdown Voltage : 150 V
Continuous Drain Current : 96 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.024 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXTQ96N15P
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)150V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C96A
Rds On (Max) @ Id, Vgs24 mOhm @ 500mA, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 3500pF @ 25V
Power - Max480W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs110nC @ 10V