JQ1A-12V-F
General Purpose / Industrial Relays 5A 12VDC SPST-NO PCB
product image
JQ1A-12V-F Picture
SeekIC No. : 002550892 Detail
JQ1A-12V-F: General Purpose / Industrial Relays 5A 12VDC SPST-NO PCB
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
JQ1A-12V-F
Mfg:
Panasonic Electric Works
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : 1 Form A (SPST-NO) Coil Voltage : 12 VDC
Coil Resistance : 720 Ohms Coil Current : 16.7 mA
Mounting Style : Through Hole Contact Material : Silver Tin Oxide
Description
Contact Current Rating :
Switching Voltage :
Coil Voltage : 12 VDC
Contact Form : 1 Form A (SPST-NO)
Contact Material : Silver Tin Oxide
Mounting Style : Through Hole
Coil Resistance : 720 Ohms
Coil Current : 16.7 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationJQ1A-12V-F
VendorPanasonic Electric Works
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating @ Voltage5A @ 125VAC
Coil Voltage12VDC
Control Off Voltage (Min)0.6 VDC
Control On Voltage (Max)9 VDC
Coil Current16.7mA
Coil TypeStandard
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names JQ1A 12V F