JTN1S-TMP-F-DC12V
General Purpose / Industrial Relays 10/20AMP 12VDC SPDT SEALED CLASS F TMP
product image
JTN1S-TMP-F-DC12V Picture
SeekIC No. : 002549067 Detail
JTN1S-TMP-F-DC12V: General Purpose / Industrial Relays 10/20AMP 12VDC SPDT SEALED CLASS F TMP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
JTN1S-TMP-F-DC12V
Mfg:
Panasonic Electric Works
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : 1 Form C (SPDT-BM) Coil Voltage : 12 VDC
Coil Resistance : 180 Ohms Mounting Style : Through Hole
Contact Material : Silver Tin Oxide
Description
Contact Current Rating :
Coil Current :
Switching Voltage :
Contact Form : 1 Form C (SPDT-BM)
Coil Voltage : 12 VDC
Mounting Style : Through Hole
Coil Resistance : 180 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationJTN1S-TMP-F-DC12V
VendorPanasonic Electric Works
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin, .250" Quick Connect
CircuitSPDT (1 Form C)
Contact Rating @ Voltage20A @ 277VAC
Coil Voltage12VDC
Control Off Voltage (Min)1.2 VDC
Control On Voltage (Max)9 VDC
Coil Current66.7mA