JV1AF-24V
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V
product image
JV1AF-24V Picture
SeekIC No. : 003829455 Detail
JV1AF-24V: RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
JV1AF-24V
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: JV Manufacturer: Panasonic Electric Works
Relay Type: General Purpose Coil Type: Non Latching
Coil Current: 8.3mA Coil Voltage: 24VDC
Contact Form: SPST-NO (1 Form A) Contact Rating (Current): 10A
Switching Voltage: 125VAC - Max Package / Case : TQFN-56
Turn On Voltage (Max): 19.2 VDC Turn Off Voltage (Min): 1.2 VDC
Features: Sealed - Flux Protection Mounting Type: Through Hole
Termination Style: PC Pin
Description
Relay Type: General Purpose
Coil Type: Non Latching
Contact Rating (Current): 10A
Turn Off Voltage (Min): 1.2 VDC
Mounting Type: Through Hole
Termination Style: PC Pin
Contact Form: SPST-NO (1 Form A)
Packaging: Bulk
Coil Voltage: 24VDC
Coil Current: 8.3mA
Turn On Voltage (Max): 19.2 VDC
Features: Sealed - Flux Protection
Manufacturer: Panasonic Electric Works
Switching Voltage: 125VAC - Max
Series: JV
Parameters:
Technical/Catalog InformationJV1AF-24V
VendorPanasonic Electric Works
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeThrough Hole
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating @ Voltage10A @ 125VAC
Coil Voltage24VDC
Control Off Voltage (Min)1.2 VDC
Control On Voltage (Max)19.2 VDC
Coil Current8.3mA
Coil TypeStandard
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names JV1AF 24V