JV1F-100V
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 100V
product image
JV1F-100V Picture
SeekIC No. : 003829415 Detail
JV1F-100V: RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 100V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
JV1F-100V
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: JV Manufacturer: Panasonic Electric Works
Relay Type: General Purpose Coil Type: Non Latching
Coil Current: 6mA Coil Voltage: 100VDC
Contact Form: SPDT (1 Form C) Contact Rating (Current): 10A
Switching Voltage: 125VAC - Max Turn On Voltage (Max): 70 VDC
Package / Case : TQFN-56 Turn Off Voltage (Min): 5 VDC
Features: Sealed - Flux Protection Mounting Type: Through Hole
Termination Style: PC Pin
Description
Relay Type: General Purpose
Coil Type: Non Latching
Contact Form: SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current): 10A
Mounting Type: Through Hole
Termination Style: PC Pin
Packaging: Bulk
Features: Sealed - Flux Protection
Coil Current: 6mA
Turn Off Voltage (Min): 5 VDC
Manufacturer: Panasonic Electric Works
Switching Voltage: 125VAC - Max
Coil Voltage: 100VDC
Turn On Voltage (Max): 70 VDC
Series: JV
Parameters:
Technical/Catalog InformationJV1F-100V
VendorPanasonic Electric Works
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeThrough Hole
CircuitSPDT (1 Form C)
Contact Rating @ Voltage10A @ 125VAC
Coil Voltage100VDC
Control Off Voltage (Min)5 VDC
Control On Voltage (Max)70 VDC
Coil Current6mA
Coil TypeStandard
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names JV1F 100V