JVN1A-4.5V-F
General Purpose / Industrial Relays 1 Form A 16A 125VDC 4.5V
product image
JVN1A-4.5V-F Picture
SeekIC No. : 002549492 Detail
JVN1A-4.5V-F: General Purpose / Industrial Relays 1 Form A 16A 125VDC 4.5V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
JVN1A-4.5V-F
Mfg:
Panasonic Electric Works
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : SPDT Coil Voltage : 4.5 V
Mounting Style : Through Hole Contact Material : Silver Nickel Oxide
Description
Coil Resistance :
Coil Current :
Switching Voltage :
Contact Current Rating :
Contact Material : Silver Nickel Oxide
Contact Form : SPDT
Mounting Style : Through Hole
Coil Voltage : 4.5 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationJVN1A-4.5V-F
VendorPanasonic Electric Works
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating @ Voltage16A @ 125VAC
Coil Voltage4.5VDC
Control Off Voltage (Min)0.23 VDC
Control On Voltage (Max)3.38 VDC
Coil Current44.4mA
Coil TypeStandard
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names JVN1A 4 5V F