JW-11-04-T-S-250-250
CONN STACKER .156" 11POS SGL TIN
product image
JW-11-04-T-S-250-250 Picture
SeekIC No. : 003020336 Detail
JW-11-04-T-S-250-250: CONN STACKER .156" 11POS SGL TIN
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
JW-11-04-T-S-250-250
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Series: JW Manufacturer: Samtec Inc
Number of Positions: 11 Pitch: 0.156" (3.96mm)
Package / Case : DT61 Number of Rows: 1
Row Spacing: - Length - Overall: 0.590" (14.99mm)
Length - Post (Mating): 0.250" (6.35mm) Length - Stack Height: 0.250" (6.35mm)
Length - Tail: 0.090" (2.29mm) Mounting Type: Through Hole
Termination: Solder Contact Finish - Post (Mating): Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating): - Color: Black
Description
Manufacturer: Samtec Inc
Termination: Solder
Color: Black
Packaging: Bulk
Mounting Type: Through Hole
Number of Rows: 1
Row Spacing: -
Contact Finish - Post (Mating): Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating): -
Length - Stack Height: 0.250" (6.35mm)
Number of Positions: 11
Length - Tail: 0.090" (2.29mm)
Series: JW
Pitch: 0.156" (3.96mm)
Length - Overall: 0.590" (14.99mm)
Length - Post (Mating): 0.250" (6.35mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationJW-11-04-T-S-250-250
VendorSamtec Inc
CategoryConnectors
ColorBlack
Length - Tail0.090" (2.29mm)
Length - Overall0.990" (25.15mm)
Mounting TypeThrough Hole
Number of Positions 11
Number of Rows1
PackagingBulk
Pitch0.156" (3.96mm)