JW075F61
CONVERT DC/DC 3.3V 50W OUT
product image
JW075F61 Picture
SeekIC No. : 003714604 Detail
JW075F61: CONVERT DC/DC 3.3V 50W OUT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
JW075F61
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: JW075 Manufacturer: GE Energy
Type: Isolated Number of Outputs: 1
Package / Case : QFN-16, 4 x 4 Voltage - Input (Min): 36V
Voltage - Input (Max): 75V Voltage - Output 1: 3.3V
Voltage - Output 2: - Voltage - Output 3: -
Current - Output (Max): 15A Power (Watts) - Manufacture Series: 50W
Voltage - Isolation: 1.5kV (1500V) Features: With Remote On/Off
Mounting Type: Through Hole Package / Case: 9-DIP Module
Size / Dimension: 2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm) Packaging: Bulk
Operating Temperature: -40°C ~ 100°C
Description
Type: Isolated
Number of Outputs: 1
Voltage - Output 2: -
Voltage - Output 3: -
Voltage - Output 1: 3.3V
Mounting Type: Through Hole
Efficiency: 80%
Packaging: Bulk
Voltage - Isolation: 1.5kV (1500V)
Voltage - Input (Min): 36V
Current - Output (Max): 15A
Voltage - Input (Max): 75V
Package / Case: 9-DIP Module
Size / Dimension: 2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Power (Watts) - Manufacture Series: 50W
Features: With Remote On/Off
Manufacturer: GE Energy
Series: JW075
Parameters:
Technical/Catalog InformationJW075F61
VendorLineage Power
CategoryPower Supplies
Voltage - Input36 ~ 75VDC
Output3.3V
Power (Watts)50W
Number of Outputs1
1st Output3.3 VDC @ 15A