K2500EH70
Sidacs Sidac 250V HI ENERGY
product image
K2500EH70 Picture
SeekIC No. : 00200035 Detail
K2500EH70: Sidacs Sidac 250V HI ENERGY
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
K2500EH70
Mfg:
Littelfuse
Quick Details
Breakover Voltage VBO : 240 V to 280 V Breakover Current IBO Max : 10 uA
Non Repetitive On-State Current : 16.7 A, 20 A Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : +/- 200 V
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 5 uA Holding Current (Ih Max) : 150 mA
On-State Voltage : 1.5 V Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-92-3
Description
Off-State Capacitance CO :
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 5 uA
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Holding Current (Ih Max) : 150 mA
Mounting Style : Through Hole
Breakover Current IBO Max : 10 uA
Non Repetitive On-State Current : 16.7 A, 20 A
On-State Voltage : 1.5 V
Package / Case : TO-92-3
Breakover Voltage VBO : 240 V to 280 V
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : +/- 200 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationK2500EH70
VendorLittelfuse / Teccor Brand Thyristors
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Package / CaseTO-92
PackagingBulk
Voltage - Breakover240 ~ 280V
Current - Breakover50A
Current - Peak Output1A
Holding Current (Ih)*
Current - Hold (Ih) (Max)150mA