K2500GRP
Sidacs 250V
product image
K2500GRP Picture
SeekIC No. : 00200760 Detail
K2500GRP: Sidacs 250V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
K2500GRP
Quick Details
Breakover Voltage VBO : 240 V to 280 V Breakover Current IBO Max : 10 uA
Non Repetitive On-State Current : 16.7 A, 20 A Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : +/- 200 V
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 5 uA Holding Current (Ih Max) : 150 mA
On-State Voltage : 1.5 V Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : Through Hole Package / Case : DO-15X-2
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Holding Current (Ih Max) : 150 mA
Mounting Style : Through Hole
Breakover Current IBO Max : 10 uA
Non Repetitive On-State Current : 16.7 A, 20 A
On-State Voltage : 1.5 V
Package / Case : DO-15X-2
Breakover Voltage VBO : 240 V to 280 V
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : +/- 200 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationK2500GRP
VendorLittelfuse / Teccor Brand Thyristors
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Package / CaseDO-15X, Axial
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Breakover240 ~ 280V
Current - Breakover10A
Current - Peak Output1A
Holding Current (Ih)*
Current - Hold (Ih) (Max)60mA