K2500SHRP
Sidacs SIDAC 250V HI ENERGY 2L
product image
K2500SHRP Picture
SeekIC No. : 00200638 Detail
K2500SHRP: Sidacs SIDAC 250V HI ENERGY 2L
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
K2500SHRP
Quick Details
Breakover Voltage VBO : 240 V to 280 V Breakover Current IBO Max : 10 uA
Non Repetitive On-State Current : 16.7 A, 20 A Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : +/- 200 V
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 5 uA Holding Current (Ih Max) : 150 mA
On-State Voltage : 1.5 V Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : DO-214-2
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT
Holding Current (Ih Max) : 150 mA
Breakover Current IBO Max : 10 uA
Non Repetitive On-State Current : 16.7 A, 20 A
On-State Voltage : 1.5 V
Package / Case : DO-214-2
Breakover Voltage VBO : 240 V to 280 V
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : +/- 200 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationK2500SHRP
VendorLittelfuse / Teccor Brand Thyristors
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Package / CaseDO-214AA, SMB
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Breakover240 ~ 280V
Current - Breakover50A
Current - Peak Output1A
Holding Current (Ih)*
Current - Hold (Ih) (Max)150mA