K3000F23
Sidacs 300V
product image
K3000F23 Picture
SeekIC No. : 00698081 Detail
K3000F23: Sidacs 300V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
K3000F23
Mfg:
Littelfuse
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Breakover Voltage VBO : 270 V to 330 V Breakover Current IBO Max : 10 uA
Non Repetitive On-State Current : 16.7 A, 20 A Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : +/- 200 V
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 5 uA Holding Current (Ih Max) : 150 mA
On-State Voltage : 3 V Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-202-3
Description
Off-State Capacitance CO :
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 5 uA
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Holding Current (Ih Max) : 150 mA
Breakover Current IBO Max : 10 uA
Non Repetitive On-State Current : 16.7 A, 20 A
Mounting Style : Through Hole
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : +/- 200 V
On-State Voltage : 3 V
Package / Case : TO-202-3
Breakover Voltage VBO : 270 V to 330 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationK3000F23
VendorLittelfuse / Teccor Brand Thyristors
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Package / CaseTO-202
PackagingBulk
Voltage - Breakover270 ~ 330V
Current - Breakover10A
Current - Peak Output1A
Holding Current (Ih)*
Current - Hold (Ih) (Max)60mA