K3601GRP
Sidacs MP SIDAC 360V
product image
K3601GRP Picture
SeekIC No. : 00200588 Detail
K3601GRP: Sidacs MP SIDAC 360V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
K3601GRP
Mfg:
Littelfuse
Quick Details
Breakover Voltage VBO : 270 V to 330 V Breakover Current IBO Max : 10 uA
Non Repetitive On-State Current : 16.7 A, 20 A Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : +/- 200 V
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 5 uA Holding Current (Ih Max) : 150 mA
On-State Voltage : 1.5 V Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : Through Hole Package / Case : DO-15X-2
Description
Off-State Capacitance CO :
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 5 uA
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Holding Current (Ih Max) : 150 mA
Mounting Style : Through Hole
Breakover Current IBO Max : 10 uA
Non Repetitive On-State Current : 16.7 A, 20 A
On-State Voltage : 1.5 V
Package / Case : DO-15X-2
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : +/- 200 V
Breakover Voltage VBO : 270 V to 330 V