K50-3C0E20.0000M
OSCILLATOR 20.0000MHZ 3.3V SMD
product image
K50-3C0E20.0000M Picture
SeekIC No. : 003418724 Detail
K50-3C0E20.0000M: OSCILLATOR 20.0000MHZ 3.3V SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
K50-3C0E20.0000M
Quick Details
Series: K50-3C, Kyocera Manufacturer: AVX Corporation
Type: XO (Standard) Frequency: 20MHz
Function: Standby (Power Down) Maximum DC Collector Current : 60 A
Output: CMOS Voltage - Supply: 3.3V
Frequency Stability: ±50ppm Operating Temperature: -10°C ~ 70°C
Current - Supply (Max): 10mA Ratings: -
Mounting Type: Surface Mount Size / Dimension: 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height: 0.063" (1.60mm) Package / Case: 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Description
Type: XO (Standard)
Voltage - Supply: 3.3V
Frequency Stability: ±50ppm
Ratings: -
Mounting Type: Surface Mount
Size / Dimension: 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Output: CMOS
Operating Temperature: -10°C ~ 70°C
Frequency: 20MHz
Current - Supply (Max): 10mA
Height: 0.063" (1.60mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationK50-3C0E20.0000M
VendorAVX Corporation
CategoryCrystals and Oscillators
Frequency20MHz
Package / CaseSMD 7mm x 5mm
PackagingTape & Reel (TR)
Supply Voltage3.3V
TypeStandard
Frequency Stability±50ppm
Supply Current10mA