KB-B100SRW
LED Displays & Accessories Red 640nm 200mcd Diffused Light Bar
product image
KB-B100SRW Picture
SeekIC No. : 006038 Detail
KB-B100SRW: LED Displays & Accessories Red 640nm 200mcd Diffused Light Bar
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
KB-B100SRW
Mfg:
Kingbright
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Character Size : 19.05 mm x 3.81 mm Illumination Color : Red
Wavelength : 640 nm Operating Voltage : 1.85 V
Operating Current : 30 mA Maximum Operating Temperature : + 85 C
Minimum Operating Temperature : - 40 C Packaging : Bulk
Description
Display Type :
Number of Digits :
Common Pin :
Illumination Color : Red
Operating Current : 30 mA
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Minimum Operating Temperature : - 40 C
Wavelength : 640 nm
Packaging : Bulk
Operating Voltage : 1.85 V
Character Size : 19.05 mm x 3.81 mm
Features:
·UNIFORM LIGHT EMITTING AREA.
·LOW CURRENT OPERATION.
·EASILY MOUNTED ON P.C. BOARDS.
·FLUSH MOUNTABLE.
·EXCELLENT ON/OFF CONTRAST.
·CAN BE USED WITH PANELS AND LEGEND MOUNTS.
·RoHS COMPLIANT.
Pinout
Specifications
Part Number: KB-B100SRW
Serial Number: KBB100
Anode cathode: -
Chip type: SR
LED type:
Display housing: 20,04mm x 4,86mm
Display kind: Light Bar
Display size: 3,81mm
Emitted color: Super bright red
Lens color: White
Surface color: white
Lum in min (mcd): 80mcd
Lum in type (mcd): 200mcd
Reverse voltage: SR
Forward current: 30mA
Peak forward current: 155mA*
Power Dissipation: 100mW
Op. temperature (°C): -40C to +85C
Storage temperature (°C): -40C to +85C
Forward volt type: 1,85V
Forward volt Max: 2,5V