KB26MKW01-12-FF
Pushbutton Switches ON-ON ROUND SNAP-IN 12V LAMP GRN/GRN CAP
product image
KB26MKW01-12-FF Picture
SeekIC No. : 002605523 Detail
KB26MKW01-12-FF: Pushbutton Switches ON-ON ROUND SNAP-IN 12V LAMP GRN/GRN CAP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
KB26MKW01-12-FF
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Contact Form : DPDT Switch Function : ON - ON
Current Rating : 1 A Voltage Rating AC : 250 V
Mounting Style : Through Hole Illumination Color : Green
Termination Style : Solder Lug Contact Plating : Silver
Actuator : Round
Packaging :
Flammability Rating :
Current Rating : 1 A
Mounting Style : Through Hole
Actuator : Round
Contact Form : DPDT
Voltage Rating AC : 250 V
Illumination Color : Green
Switch Function : ON - ON
Parameters:
Technical/Catalog InformationKB26MKW01-12-FF
VendorNKK Switches of America Inc
CategorySwitches
Actuator TypeRound Button
CircuitDPDT
Contact Rating @ Voltage1A @ 125VAC
Illumination Type, ColorIncandescent, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC