KB26RKW01-5D24-JD
Pushbutton Switches ON-ON RECT BUSH MNT 24VAMBER LED CL/AMBR
product image
KB26RKW01-5D24-JD Picture
SeekIC No. : 002620862 Detail
KB26RKW01-5D24-JD: Pushbutton Switches ON-ON RECT BUSH MNT 24VAMBER LED CL/AMBR
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
KB26RKW01-5D24-JD
Current Rating : 1 A Voltage Rating AC : 250 V
Mounting Style : Through Hole Illumination Color : Amber
Termination Style : Solder Lug Contact Plating : Silver
Actuator : Rectangular
Description
Voltage Rating DC :
Power Rating :
Flammability Rating :
Current Rating : 1 A
Contact Plating : Silver
Contact Form : DPDT
Voltage Rating AC : 250 V
Actuator : Rectangular
Switch Function : ON - ON
Illumination Color : Amber
Parameters:
Technical/Catalog InformationKB26RKW01-5D24-JD
CircuitDPDT
Contact Rating @ Voltage1A @ 125VAC
Illumination Type, ColorLED, Amber
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC