KB26SKW01-28-JC-RO
Pushbutton Switches ON-ON SQ BUSH MOUNT 28V LAMP CLR/RED CAP
product image
KB26SKW01-28-JC-RO Picture
SeekIC No. : 002621515 Detail
KB26SKW01-28-JC-RO: Pushbutton Switches ON-ON SQ BUSH MOUNT 28V LAMP CLR/RED CAP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
KB26SKW01-28-JC-RO
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Contact Form : DPDT Switch Function : ON - ON
Current Rating : 1 A Voltage Rating AC : 250 V
Mounting Style : Through Hole Illumination Color : Red
Termination Style : Solder Lug Contact Plating : Silver
Actuator : Square
Packaging :
Flammability Rating :
Current Rating : 1 A
Contact Form : DPDT
Voltage Rating AC : 250 V
Illumination Color : Red
Actuator : Square
Switch Function : ON - ON
Parameters:
Technical/Catalog InformationKB26SKW01-28-JC-RO
VendorNKK Switches of America Inc
CategorySwitches
Actuator TypeSquare Button
CircuitDPDT
Contact Rating @ Voltage1A @ 125VAC
Illumination Type, ColorIncandescent, Red
Illumination Voltage (Nominal)28 VAC